Przeskocz do treści

Co robić, gdy mamy zesztywniały kark i napięte barki?

Pamiętajmy, że jeżeli przez wiele godzin w pracy pochylamy się, a nasze przedramiona opieramy na blacie biurka, to w ten sposób zawieszamy głowę na barkach. Nasze barki więc dźwigają cały ciężar głowy, choć powinna ona wspierać się na kręgosłupie, bo to on właśnie jest do tego przystosowany. Należy wiedzieć, że niestety w takiej pozycji nasz kark sztywnieje, a barki są przeciążone, dlatego wtedy nas bolą. Co możemy więc zrobić w pracy, mając takie problemy?

Po pierwsze starajmy się nie garbić oraz nie pochylać nad biurkiem. Również powinniśmy oprzeć plecy o oparcie krzesła, napinając jednocześnie mięśnie brzucha. W takiej pozycji łatwiej nam będzie utrzymać prosty kręgosłup. Jeżeli pracujemy na komputerze, to zadbajmy o prawidłowe ustawienie monitora. Ustawmy go tak, aby górny brzeg ekranu był nieco poniżej poziomu wzroku. Nasze głowa nie powinna być ani pochylona, ani zadarta.

A co możemy zrobić w domu? Powinniśmy poprosić, aby ktoś wymasował nam kark oraz barki na przykład za pomocą nagrzanego na kaloryferze ręcznika. Na zakończenie warto dodać, że możemy również skorzystać z serii profesjonalnych masaży karku i pleców w gabinecie fizjoterapeuty. Skierowanie możemy dostać od ortopedy wtedy takie masaże będą bezpłatne, bowiem prywatnie jeden
masaż kosztuje około 70-100 zł.